Хтось любить спеку, отримує задоволення від кожного промінчика сонця і обожнює плавитися на пляжі. Хтось її не терпить, весь літній сезон ховається в тіні і восени вирізняється у натовпі молочно-білим кольором шкіри. Це крайнощі, скажете ви. Можливо, відповім я. Але і ті, й інші однаково наражаються на небезпеку отримати удар. Сонячний або тепловий.

Сонячний і тепловий удар: як допомогти потерпілому?

Сонячний удар - це гострий хворобливий стан, який виникає через перегрів голови прямими променями сонця: кровоносні судини мозку розширюються, відбувається сильна притока крові до голови. У деяких випадках можуть виникати розриви дрібних кровоносних судин мозку, що може викликати порушення центральної та периферичної нервових систем людини.

Основна причина сонячного удару - сонце, нещадно палюче вашу непокриту голову або голе тіло. Також сонячному удару сприяють духота, безвітряна погода, переїдання, розпивання спиртних напоїв на пляжі. Небажано засинати під час загоряння, якщо боїтеся заснути - попросіть відпочиваючих поряд розбудити вас.

Ознаки сонячного удару - почервоніле обличчя, моторошна головний біль, запаморочення. Потім починає темніти в очах, з'являються нудота, в деяких випадках - блювота. Іноді виникають кровотечі з носа і розлади зору. Якщо не надати першу допомогу, потерпілий непритомніє, у нього з'являється задишка, пульс частішає, порушується діяльність серця. Сонячний удар нерідко поєднується з опіками шкіри: почервоніння, міхури і т. д.

Тепловий удар - це гостро хворобливий стан, викликаний перегріванням тіла. В результаті перегріву посилюються процеси теплоутворення з одночасним зменшенням або утрудненням тепловіддачі в організмі людини, що викликає порушення його життєвих функцій.

Перегрівання тіла сприяє все, що порушує виділення поту і утруднює його випаровування: висока температура і вологість повітря, фізична робота в шкіряному, прогумованому або синтетичному одязі, перевтома, обезводнення організму, надмірна їжа, тривалі походи в спекотні дні. Отримати тепловий удар ще легше, ніж сонячний: сонце не є для нього необхідною умовою, досить посилено попрацювати в дуже теплій який не проникає повітря одязі або кілька годин провести в задушливому, погано вентильованому приміщенні.

Ознаки теплового удара- загальна слабкість, сонливість, головний біль, запаморочення. Потім обличчя червоніє, температура тіла підвищується, іноді до 40ºС, часто бувають диспепсичні розлади - пронос, блювота. Якщо до цього часу не усунути причини, що викликали перегрів, у хворого починаються галюцинації, марення, потім потерпілий непритомніє, його обличчя блідне, шкіра стає холодною та спостерігається синюшна Підвищується потовиділення, порушується серцева діяльність: пульс стає частішим але слабким. В такому стані людина може загинути, якщо вчасно не надати медичну допомогу.

Перша допомога однакова в обох випадках. Постраждалого необхідно негайно винести на свіже повітря в тінь або в прохолодне, добре вентильованому приміщенні, розстебнути комір його одягу, а краще роздягнути до поясу, укласти на спину з підведеною головою. На голову покласти холодний компрес, тіло обернути мокрим простирадлом або обприскувати холодною водою. Всередину - рясне прохолодне пиття. Добре допомагає звичайна настоянка валеріани: 20 крапель на третину склянки води.

При розладі дихання необхідно злегка змочити ватку нашатирним спиртом (він є в кожній автомобільній аптечці) і кілька разів обережно піднесіть до носа потерпілого. В екстрених випадках, коли людина в непритомності, її дихання зупинилося, а пульс не простежується - не чекайте медиків! Згадайте, чому вас учили в школі, починайте робити штучне дихання і закритий масаж серця. Сонячний і тепловий удари легко виникають у дітей, підлітків і людей похилого віку, так як в силу віку їх організм має певні фізіологічні особливості, система внутрішньої терморегуляції їх організму недосконала. Також в групі ризику люди, незвичні до спеки, які страждають на ожиріння, серцево-судинними і ендокринними захворюваннями або зловживають алкоголем.

Якщо ви ставитеся до однієї з цих груп, не чекайте, коли сонце і спека у прямому сенсі слова ударять по вашому здоров'ю. Профілактичні заходи можна вжити заздалегідь: уникати тривалої дії прямих сонячних променів на непокриту голову або тіло, прикривати голову шапкою або хусткою, чергувати відпочинок на пісочку з купанням, не засинати на сонці, не здійснювати в жаркий час дня тривалих екскурсій, більше пити і т. д. Щоб попередити теплові удари, необхідно створити нормальні умови праці та побуту там, де ви живете і працюєте: нормальна температура, вологість і вентиляція в приміщеннях, одяг, обрана «по сезону», допоможуть вам значно знизити ризик теплового удару. І так буде літо вам в радість!

Posted by Base Admin


Додати коментар

0 Comments

Гарне місце для сімейного відпочинку...

Гарне місце для сімейного відпочинку або відпочинку з друзями, далеко від суєти і натовпів відпочиваючих. Поруч море, гарні номери, привітні і гостинні господарі.

Дмитрий Дак (Україна)
Більше відгуків